Zkušenosti klientů

"Když jsem od vás minule odcházela, cítila jsem se tak .... svobodná."

Eva, 49 let

"Na terapii k Renatě jsem přišla s opakovanými bolestmi šíje. Dlouhodobě jsem předtím chodila na masáže, které mi ale vždy ulevily jen dočasně. U Renaty jsem rychle pochopila, že "opravovat" jen šíji nestačí, že bolesti mají širší a hlubší souvislosti. Že když se díky terapii naučím například lépe stát, neuleví se jen nohám, ale i zádům a potažmo krku. Skvělé na tom bylo, že jak jednotlivá ošetření postupovala, všechno do sebe přirozeně zapadalo. Rolfterapie u Renaty mi opravdu moc pomohla, jsem velmi spokojená. Už dávno mě díky ní šíje a nic jiného vůbec nebolí. A na masáž teď už můžu chodit jen relaxovat."

Marcela, 59 let

"Po porodu mě (stejně jako mnoho jiných maminek) trápilo vypouklé bříško. Jsem certifikovaná instruktorka fitness, takže něco o cvičení po porodu vím a snažila jsem se vše dělat správně, jenže bříško mi pořád trčelo. Bylo to totiž tím, že se mi posunulo postavení pánve. Byla jsem velice překvapená z toho, jak Rolfterapie funguje, jak pracuje s obaly svalů. Renča to prostě někde chytla, natáhla, já jsem dělala nějaký malý pohyb sem a tam a najednou byla bolest a pnutí pryč. Postavení pánve se mi pěkně upravilo, terapie mi pomohla i s pánevním dnem a srovnáním celého těla. Vnímám obrovské zlepšení."

Míša, 30 let

"Na rolfterapii k Renatě jsem se přihlásila po několika letech zoufalého obíhání různých vyšetření, lékařů a fyzioterapeutů s nepřestávající bolestí v levé ruce a v čelistním kloubu. Rolfterapie mi byla doporučena právě na bolest v čelistním kloubu. Dosud jsem za tuto radu vděčná, protože Renata mi pomohla vyřešit obojí. Díky tomu, že jsme společně procházely postupně jednotlivé části těla a našly tak i skryté bolesti, o kterých jsem dosud nevěděla, ale jednou by asi propukly v plné intenzitě, jsem nyní již druhým rokem bez jakýchkoli potíží. Rolfterapie je aktivní odpočinek, práce na vašem těle, která se ale vyplatí. Kdyby mě v budoucnu zase chtělo něco potrápit, určitě se ráda na Renatu znovu obrátím."

Katka, 30 let

"Rolfterapii hodnotím určitě jako přínos. Když člověk cvičí a jde svojí kondici naproti, tato terapie mu pomůže s tím, na co cvičení nedosáhne, co neumožní. Po každém ošetření jsem odcházela uvolněná jak v těle, tak v mysli. Některé z mých potíží odezněly už po prvních hodinách terapie, ty další o něco později. Mám teď ale lepší pocit celkové vyváženosti a pokud bude třeba v budoucnu tělo znovu "doladit", ráda zajdu na udržovací sezení."

Sabina, 28 let

"Ačkoliv jsem neměla žádné bolesti nebo problémy a terapii jsem absolvovala bez nějakých nereálných cílů, tak musím uznat, že realita opravdu předčila mé očekávání. Viditelně se mi změnilo držení těla, dýchání a co je hlavní, tak i po psychické stránce jsem se stala vyrovnanější a pevnější stejně jako moje držení těla. Terapii u Renátky doporučuji a určitě se v budoucnu ještě vrátím."

Radana, 39 let

"Milá Renato, chci Ti moc poděkovat, protože jsem se po týdnu vrátila z hor a nic mě nebolí! A celou dobu nebolelo!! Jsem zvyklá, že mě vždycky (roky) bolí celou dobu za krkem - z cesty i ze spaní v cizí posteli, že mě táhne koleno, lýtka, stehna, bolí, píchá různě v zádech - v kříži, pod lopatkou, že mi otéká noha, vozím s sebou tuny různých mastí a letos jsem je (po absolvování celé rolfterapie) vůbec nevytáhla z kufru!! A že cestu domů obyčejně odřídím na brufenech, ale letos vůbec nic! Jsem úplně v pohodě!!! Zázrak!! Děkuji!!"

Lucie, 46 let

"Už jako dítě jsem se od dospělých dozvěděla, že mám vrozenou skoliózu. Měla jsem se připravovat na celoživotní bolesti. Nakonec to nebylo tak hrozné, respektive většina potíží v následujících letech souvisela spíš se sportováním a psychikou. Nicméně k Renatě jsem si "přinesla" cca čtyři chronické bolesti v různých částech těla. Šla jsem k ní na doporučení několika lidí a doufala, že najdu pomoc, kterou jsem do té doby jinde nenašla. Dnes, po všech deseti ošetřeních, už ani nevím, kde přesně to bolelo. Je to pryč. Cítím se narovnaná a přitom uvolněná. Je to hodně fajn pocit."

Lenka, 41 let

"Můj příběh začal před necelými osmi lety, kdy jsem absolvovala porod císařským řezem. Bylo to trochu nestandardní, protože na svět přišla jednovaječná dvojčata se společnou placentou, což byly vlastně dva běžně velké "koláče", jen srostlé k sobě. Rána tedy byla trochu větší, než je obvyklé u porodu s jedním miminkem. Vše se povedlo, mám od té chvíle dvě zdravé děti, jen ta jizva, která mi zůstala, mě časem začala zlobit. Zprvu jsem to považovala za normální a dávala tomu čas. Když jsem se ale ani po třičtvrtě roce nemohla svobodně hýbat bez bolesti, zašla jsem na gynekologii. Dozvěděla jsem se, že jizva pravděpodobně srostla špatně a po zvážení možností (operace laserem...) bylo řečeno, že se v mém případě nedá vůbec nic dělat. Všechny varianty řešení totiž byly vyhodnoceny jako riskantní a já odcházela s pocitem, že mám být vlastně ráda za stav, který je, protože každé řešení by mohlo mé bolesti a špatnou pohyblivost zhoršit. Nechtěla jsem se s tím smířit. I přes bolest jsem začala cvičit a byla rozhodnutá tělo znovu rozpohybovat. Měla jsem představu, že se časem tělo nějak přizpůsobí a potíže se zmenší nebo vymizí.... Mé očekávání se do značné míry naplnilo. Mohla jsem opět bezbolestně otáčet trupem, narovnala jsem se a jizva mě trápila jen minimálně....

Po letech mě ovšem postihla série úplně jiných zdravotních potíží a po různých lékařských peripetiích jsem se dostala do péče velmi šikovného fyzioterapeuta. Během cvičení u něj se opět má špatně srostlá jizva přihlásila ke slovu. Velmi mocně. Skoro, jako kdyby byla opět čerstvá... Bylo to hrozné fyzicky i psychicky. Něco, co už jsem považovala za vyřešené, znovu ožilo a navíc mi to znemožnilo pokračovat v řešení jiných akutních obtíží. Byla jsem zoufalá. Byla jsem přesvědčená, že neexistuje jiné řešení, než opět pěkně pomaličku, postupně, přes bolest rozhýbat tělo tak, jak jsem to už jednou dokázala.

Naštěstí mi kamarádka řekla o rolfterapii a zprostředkovala mi kontakt s Renatou, která byla ochotná vzít si mě do péče. A začaly se dít zázraky. Renata jizvu ošetřila velmi jemnými pohyby a hmaty svých prstů. Ošetření bylo příjemné a bezbolestné. První úlevu jsem necítila okamžitě, ale postupně, během následujících dnů. Hned druhý den ráno mě manžel s neskrývaným údivem upozornil, že mi "zmizelo břicho". Tím měl na mysli to "přeseknutí", kterým jizva rozdělovala můj podbřišek a vytvářela nepěkný převis. Tuším, že mnoho maminek, které mají za sebou porod sekcí, přesně vědí, o čem píši. Bylo to zvláštní a nečekané. Ani ve snu by mě nenapadlo, že by takhle rychle a takhle snadno mohlo dojít k tak výrazné změně! Měla jsem pocit, jako kdyby se mi v břiše rozlepily vrstvičky a jako kdyby se to, co bylo do té chvíle jednou jizvou, změnilo na několik menších jizev, každá vrstva měla svou, nezávislou na těch ostatních. Uvědomila jsem si, že napětí, které jsem do té doby cítila, povolilo. Jako kdyby se více rozprostřelo v ploše. Mohla jsem se volně hýbat. Ještě ne zcela bezbolestně, ale i tak to bylo neuvěřitelné a úžasné.

K Renatě jsem poté docházela na další ošetření, při kterých postupně rozvolňovala a zjemňovala jednu po druhé jizvy ve všech vrstvách od té svrchní až po tu nejhlubší. Pomohla mi zbavit se bolesti a pohybového omezení. Zbavila mě trápení, o kterém jsem si myslela, že nemá řešení. Renato, díky!"

Terezka, 40 let

"V lednu letošního roku jsem si přečetla v jednom časopise článek o Rolfterapii a konkrétně o paní Renatě. Hned jsem se k ní objednala a jela. Přestože jsem to měla přes sto kilometrů, absolutně svého rozhodnutí nelituji. Přes dva roky mě trápila bolest krční páteře a bolesti ramen, které byly chvílemi dost obtěžující, hlavně v noci jsem se budila bolestí, a proto jsem do paní Renaty vložila poslední naději a nebyla to naděje marná. Vyzkoušela jsem do té doby, co se dalo, několikrát rehabilitace, fyzioterapii, docházela jsem do ambulance léčby bolesti, masáže ... a úleva? Vždy jen nakrátko. Již po první návštěvě u Renaty jsem se cítila o poznání lépe, i když jsem byla opravdu udivena, že s bolestí zad začínáme u nohou. Dnes již mám za sebou všech deset terapií. Musím s obdivem k Rolfterapii i k paní Renatě říci, že jsem zcela jiný člověk. Změny se dostavovaly plíživě, postupně jsem zjišťovala, že přestávám mít problémy s krční páteří, rameny, ale i s bolestmi, které se objevovaly zřídka při nějaké zátěži. Třeba lyžování, běžky i sjezd. Najednou jsem zjistila, že mě ani v těchto situacích nebolí kyčle, kolena, stehna. Potom dlouhá chůze, bolesti zase pryč. Naposledy mě překvapilo kolo. Dlouhá léta jsem měla problém při delší jízdě na kole právě s rameny a zády a letošní dovolenou jsem si v sedle kola v Orlických horách opravdu užila. I moji nejbližší se někdy opravdu divili (já samozřejmě také), co jsem všechno zvládla. Paní Renatě a paní Idě Rolf bych chtěla moc poděkovat a už teď se těším, budu-li ještě někdy potřebovat pomoc, na další setkání v budoucnu s paní Renatou a s Rolfterapií."

Lenka, 50 let

"V mládí jsem utrpěla zlomeninu stehenní kosti levé nohy. Ta se zhojila s pomocí šroubů. Celý život jsem aktivně sportovala, věnuji se hlavně volejbalu a tenisu. V posledních asi 5 letech mě začaly trápit bolesti kyčlí tak nepříjemné, že mě tlačily do nepřirozeně kymácivé chůze a probouzely mě v noci ze spaní. Lékař mi řekl, že se mi kolem těchto kloubů tvoří kostní výrůstky (osteofyty). Hledala jsem metodu, která by mi alespoň částečně, v rámci daných možností, od bolestí ulevila. Našla jsem rolfterapii. Už po prvním ošetření jsem věděla, že jsem zvolila dobře. Terapie probíhala úspěšně, s každou další návštěvou jsem se cítila líp, jakoby lehčí. Jenže ještě před koncem celé série jsem kvůli prolapsu dělohy musela podstoupit operaci a po ní delší rekonvalescenci. Po uzdravení jsem začala chodit na rolfterapii znovu, od začátku. Můžu říct, že po dalších 10 ošetřeních mě v noci bolest neprobouzí, hybnost je určitě o víc, než 50 procent lepší a celkově se cítím mnohem lépe. Líbil se mi osobitý přístup terapeutky Renaty. Po všech letech, kdy jsem zažila řadu různých terapeutů, jsem se u ní cítila úžasně, protože jsem potkala člověka, který mě vnímal jako individualitu a plně se mi věnoval. Když mé nadšení viděl manžel, začal k paní Renatě chodit na terapii rovněž. Jemu pomohla od letité bolesti ramen. Oba jsme moc spokojeni."

Vlasta, 59 a Jarda, 61 let

"Trpěla jsem chronickou bolestí krční páteře a celé šíje včetně lopatek. Vyzkoušela jsem všechno. Pravidelné protahování, tejpy, jógu, léky proti bolesti. Obešla jsem ortopeda, fyzioterapeuta, podstoupila několik rehabilitací, ale vše bez dlouhodobého efektu. Na rolfterapii k paní Renatě jsem šla ze zvědavosti i zoufalství. Chtěla jsem konečně najít nějakou účinnou dlouhodobou pomoc. Některá ošetření byla náročná a cítila jsem se hodně unavená. Pozorovala jsem ale, jak se tělo "nenápadně" rovná. Po čtvrtém sezení jsem začala vnímat nesmírnou volnost v ramenou, krkem jsem mohla otáčet na obě strany, což do té doby nešlo, měla jsem pocit labutí šíje. Na poslední ošetření jsem šla s lítostí, že terapie končí. Nyní si užívám nového a sebejistého držení těla a bezbolestný stav."

Pavla, 44 let

"Už nějaký čas jsem trpěl bolestmi zad, šíje, rukou a kloubů. Pomoc jsem hledal v různých typech masáží. Úleva byla vždy dočasná, pak už nepřicházela vůbec. Následně jsem podstoupil kraniosakrální terapii a viscerální terapii. V obou případech nastalo určité zlepšení mých potíží, ale pořád jsem cítil, že to není úplně ono. Že některé mé tkáně se stále cítí jako "zmuchlaná košile", navzdory tomu, že mám nutkavou potřebu se důkladně protahovat. Od známého jsem slyšel vyprávět jeho příběh o rolfterapii a uvědomil jsem si, že i když jsem do té doby pořádně nevěděl, co to přesně je, už v minulosti jsem o ní nějaké informace vzdáleně zaznamenal. A když jsem si zjistil, že se zabývá komplexně fasciální tkání, rozhodl jsem se ji vyzkoušet. Po absolvování všech deseti ošetření mohu říct, že celé tělo vnímám jako volnější, záda už mě vůbec nebolí, ramena a šíje jsou mnohem svobodnější. To jsem si ostatně od terapie od začátku sliboval. V budoucnu si ještě vyhradím čas na následné vyladění detailů. Překvapilo mě ale, že některá ošetření mi poskytla lepší, niternější vnitřní sebepoznávání. Jakoby otevírala hluboká a důležitá témata, která jsem v sobě potřeboval vyřešit a která jednoznačně přesahují fyzické vnímání. Přeji všem takový zážitek."

Ernesto, 48 let

"K rolfterapii jsem se dostala "náhodou". Do té doby jsem o ní neslyšela. K paní Renatě mě přivedly pocity tahu v levém třísle. Tušila jsem, že je to nějaká celková nerovnováha v mém těle, a také byla. Hned po prvním ošetření jsem věděla, že jsem se dostala do správných rukou. Paní Renata je velmi pečlivá, má úžasný přístup k práci a ke klientům, na které se dokáže citlivě naladit. Zažily jsme spolu spoustu legrace a dokonce jsme se spřátelily. Někdy byla terapie skutečně dost intenzivní, ale já v tom cítila velký přínos a příslib úlevy, což se také potvrdilo. Na této metodě se mi líbí jasný postup, systematičnost, komplexní přístup k lidskému tělu a dlouhodobé účinky. Velmi se mi ulevilo, v třísle mě už nic netáhne. Navíc pociťuji lehkost, volnost, pružnost. V celém těle mám soulad a mír. Rolfterapie mi hodně pomohla a já nechci usnout na vavřínech. Budu se pravidelně protahovat a pěstovat v sobě pozitivní přístup k životu."

Zlata, 63 let

"Od dětství jsem aktivně hrála volejbal, každodenní tréninky si, bohužel, po 12 letech vybraly svou daň. Ve dvaceti letech jsem přestala kvůli bolestem zad aktivně sportovat. Rekreačně jsem lyžovala, hrála tenis, jezdila na kole, ale volejbal už byl pro mě zapovězeným sportem. Po dvou porodech se bolesti zad zhoršily a začala jsem vypouštět ze života i rekreační pohybové aktivity. Absolvovala jsem několik lékařských vyšetření, různé typy rehabilitací, ale vždy nastalo jen krátkodobé zlepšení mých obtíží. V roce 2016 jsem prošla sérií všech deseti rolfterapeutických ošetření. Už po páté návštěvě jsem cítila zlepšení, záda přestala bolet v noci a já se konečně začala po dlouhé době probouzet svěží a odpočatá. Po dokončení terapie jsem se vrátila nejen k rekreačním sportům, ale dokonce i k oblíbenému volejbalu a začala jsem pravidelně běhat. Rolfterapie mě postupně opět vrátila po 18 letech lenošení k aktivnímu životu. Znovu dokážu věci, ve které už jsem nedoufala a užívám si nových možností bez dřívějších limitů."

Jana, 39 let

"S rolfterapií jsem se setkala v okamžiku, kdy mě již spoustu let více či méně bolela záda a střídavě i jiné části těla. Mé potíže vždy na chvíli vyřešila masáž, bolesti se však přesouvaly a vždycky se v nějaké formě vrátily. Během roku jsem postupně absolvovala všech 10 lekcí rolfterapie s terapeutkou Renatou a již po první z nich jsem se cítila mnohem lépe - jakoby volnější, rovnější; také tělo bylo méně ztuhlé. Velmi užitečné pro mě byly také rady a konzultace ohledně způsobu sezení, chůze a držení těla a velmi přínosný byl vlastně celkový otevřený a individuální přístup, který je této metodě a rolfterapeutům vlastní. V průběhu terapie se moje tělo úžasně srovnalo, krční ani bederní páteř mi již problémy nedělají a masáž si můžu dopřát pouze relaxačně. Myslím, že pro ozdravění celého pohybového aparátu, vyřešení dlouhodobých potíží a bolestí a k celkovému uvolnění není nic lepšího."

Stanislava, 47 let

"Mám sedavé zaměstnání a myslela jsem, že z toho pramení mé časté bolesti zad. Na rolfterapii jsem se dozvěděla, že příčinou může být i mé někdejší zranění pravého kotníku. V době jeho hojení jsem pravou nohu šetřila, a tak jsem víc zatěžovala levou. Nesoulad v nohou se přenesl až do zad. Jednotlivá ošetření byla příjemná, i když někdy značně intenzivní. Vždy jsem se po nich ale cítila uvolněnější. A díky informacím, které jsem v průběhu terapie získala, se mi už přes půl roku daří tento bezbolestný stav udržovat. Člověk se musí také snažit sám. Je to nakonec jeho tělo."

Eva, 30 let

"Celý život mám problémy s páteří, které mi lékaři léčili rehabilitacemi, infuzemi a obstřiky a léky na bolest. Kromě toho pochopitelně i cvičím doporučené cviky. K bolestem páteře se v průběhu let ještě přidaly silné bolesti kyčlí a výsledky vyšetření ukazovaly 2. stupeň poškození kloubů. Když jsem se seznámila s rolfterapií, brala jsem ji jako další pokus, jak se bolestí zbavit. Prodělala jsem celou sérii deseti ošetření, terapeutka vždy přizpůsobila postup s ohledem na aktuální stav. A výsledek?

1. překvapení: zbavila jsem se bolesti kyčlí a nyní se pohybuji bez potíží!

2. překvapení: bolesti páteře bederní a hrudní skoro zcela vymizely, objevují se pouze sporadicky!

3. překvapení: měla jsem velmi starou a ošklivou jizvu přes celé břicho, byla mi cizí, jakoby nepatřila k mému tělu - nyní konečně po více než 20 letech skoro zmizela a já se s ní "usmířila"!

Ustaly bolesti nohou v holeni a znecitlivění na vnějších stranách stehen, chůze je opět radostí a ne stezkou bolesti. Rolfterapii považuji za dosud nejúčinnější metodu, jak se znovu bez bolestí postavit na vlastní nohy. Děkuji své terapeutce."

Bibi, 62 let